Dobrze dobrany dywan sprawia, że wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru i staje się naprawdę przytulne. Niestety w niektórych mieszkaniach i domach dywany nie prezentują się zbyt dobrze, bo po prostu nie pasują do stylu danych pomieszczeń. Warto więc zadbać o to, by dywan był dopasowany i stał się funkcjonalną dekoracją naszych domowych wnętrz.

Wzór i kolor dywanu

Kolor dywanu można dostosować do wnętrza na zasadzie tej samej gamy barw. Do pokoju z niebieskimi ścianami i dodatkami będzie pasował dywan również w niebieskim – ale jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza jakieś zróżnicowanie, postawmy na kolory dopełniające wyposażenie – np. do niebieskiego salonu dopasujmy dywan żółty lub pomarańczowy. Pamiętajmy o tym, że jeśli dywan jest tłem dla naszych mebli, to nie powinien więc wybijać się w pokoju na pierwszy plan. Inaczej jeśli taki zabieg czynimy w pełni świadomie, bo zależy nam właśnie na tym, by nowoczesny i wielobarwny dywan stał się główną ozdobą pomieszczenia. Jaki wzór wybrać do wnętrz naszego domu? Pamiętajmy, że duże wzory optycznie powiększają pomieszczenia. Należy mieć to na względzie, jeśli nie chcemy by wnętrze stało się zbyt przestronne i surowe. Ważną sprawą jest także nagromadzenie wzorów. Jeśli jest ich wiele na poszczególnych elementach wnętrza, to na dywanie powinny być bardzo subtelne (lub nie powinno być ich wcale). Z kolei do prostych i stonowanych wnętrz idealnie pasują bardzo wzorzyste, ożywiające dywany.

Właściwy rozmiar

Wbrew pozorom wybór dywanu o odpowiedniej wielkości to wielka sztuka. Trzeba zdać sobie sprawę, że rozmiar dywanu powinien być dostosowany przede wszystkim do funkcji, jaką będzie we wnętrzu spełniał. Jeśli nosimy się z zamiarem przykrycia dywanem całej podłogi, to należy przestrzegać zasady, że odległość krawędzi dywanu od ścian powinna wynosić około 100 cm. Dzięki temu meble ustawione przy ścianach nie będą kłóciły się z kształtem dywanu, a sam dywan nie będzie utrudniał otwierania drzwi. Do jadalni polecamy zakup dywanu, który zarówno swoim kształtem, jak i proporcjami jest zbliżony do blatu stojącego na nim stołu. Co więcej zaleca się by taki dywan był o około 80-100 cm większy z każdej strony, by odsunięte od stołu krzesła wciąż spoczywały w całości na dywanie.
Dobrze dobrany dywan odgrywa w aranżacji wnętrz bardzo istotną rolę: stanowi rodzaj ozdoby i jest ciekawym, a przy tym bardzo funkcjonalnym dodatkiem.

Źródło: Sklep24.DywanyWitek.pl