Decyzja o wyborze dywanu do wnętrza nigdy nie jest łatwa. Na rynku dostępnych jest obecnie tak wiele wzorów dywanów, że trudno jest zdecydować się na jeden konkretny. To poważny dylemat, tym bardziej, że dywan często towarzyszy nam przez co najmniej kilka lub kilkanaście dobrych lat. Patrzymy na niego codziennie, dlatego tak ważny jest trafny wybór, którego nie będziemy żałować.

Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad stylistyką wnętrza. Dywan musi stanowić integralną część aranżacji, nie powinien być oderwanym od całości elementem. Jeżeli całe wnętrze urządzone jest w minimalistycznym stylu, niezbyt dobrym wyborem będzie kupno kontrastowego koloru. Jeśli wnętrze jest kolorowe, bogate w kształty i wzory, jeszcze bardziej wzorzysty dywan sprawi, że wnętrze będzie się wydawało chaotyczne, nie będzie w nim przytulności ani harmonii. Na dłuższą metę w końcu zacznie to nam przeszkadzać. Dlatego pierwszą zasadą jest, by kupić dywan zgodny ze stylistyką pomieszczenia. Czy to oznacza, że szare pomieszczenie musi mieć szary dywan? Absolutnie nie. Ważne, by wszystko mieściło się w stylistyce, było dopasowane i sprawiało wrażenie poukładania i harmonii. Dywan do pokoju w stylu skandynawskim najczęściej zachowany jest w surowych barwach, w różnych odcieniach bieli, niebieskiego i szarości.

Wnętrza w stylu klasycznym natomiast często zdobione są przez dywany orientalne, zachwycające bogactwem zdobień i wzorów. Ważne jest, by dywan dopełniał całości aranżacji, dodając jej smaku i klasy. Tyczy się to nie tylko koloru, ale także faktury.

Równie ważne jest, by przy zakupie dywanu zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie on użytkowany. Jeżeli mowa o często i intensywnie eksploatowanym salonie, raczej żaden śmiałek nie zdecyduje się na jasny, gładki dywan. Z kolei dywany typu shaggy o długim runie doskonale spisują się w sypialni lub w innych mniej użytkowanych wnętrzach.

Wpis przygotowany przy współpracy z Dywany Witek Sklep Internetowy.