Małe pomieszczenie nakłada na nas więcej zasad, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego dywanu. Trzeba pamiętać o tym, że każdy dodatkowy element wystroju może niekorzystnie wpłynąć na estetykę całego wnętrza. To, co dobrze sprawdzi się we wnętrzu przestronnym, niekoniecznie dobrze będzie wyglądać we wnętrzu małym. Przede wszystkim tyczy się to koloru.

Właściciele niewielkich wnętrz powinni postawić na jasne barwy, które wizualnie powiększą naszą przestrzeń. Ciemne odcienie zdecydowanie niekorzystnie wpłyną na wygląd pomieszczenia, czyniąc go optycznie mniejszym. Dlatego w niewielkim pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się barwy jasne – kremy, beże i pastele. To barwy, które dodadzą wnętrzu ciepła, przytulności i harmonii.

Kolejna zasada dotyczy motywów i połączeń. Zbyt duża różnorodność kształtów, grafik i kolorów na dywanie w małym pomieszczeniu może być przytłaczająca. Natłok wzorów i linii będzie się na siebie nakładał, tworząc wrażenie nieporządku, bałaganu i chaosu, a to z kolei bardzo negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli chodzi o dywany, najlepszym wyborem do niewielkiego wnętrza będzie prosty motyw z cienkich linii, np. marokańska koniczyna. Nie warto wybierać motywów o grubych krawędziach i gęstych zdobieniach, bo to po prostu nie będzie wyglądało dobrze. Bezpiecznym wyborem są tu oczywiście dywany jednolite lub lekko cieniowane, bez dużych i wyrazistych wzorów.

Małe pomieszczenie to jednak nie tylko ograniczenia w aranżacji. Duża dowolność pozostaje w kwestii kształtu i formy dywanu. Nie musi być to dywan prostokątny, możemy zdecydować się na dywan okrągły, owalny czy nawet na dywan w kształcie serca lub innej formy. Nie musi być to również dywan zakrywający większość podłogi, szczególnie jeśli podłoga jest ładna. Wręcz przeciwnie, im mniejszy dywan, tym większe poczucie lekkości i przestrzeni.

W małym wnętrzu nie możemy dowolnie manipulować kolorami i wzorami, ale możemy zaszaleć z kształtem dywanu. Trzeba pamiętać, że dywan nie jest przypadkowym elementem w pokoju, a stanowi główną jego ozdobę i podkreślenie stylistyki, w jakiej zachowana jest cała aranżacja. Dlatego tak ważne jest dokładne przemyślenie wyboru dywanu.