Każdy, kto urządza od podstaw swoje mieszkanie lub dom, albo też dokonuje zmian w wystroju, zastanawia się, jaki styl wybrać – nowoczesny czy tradycyjny? Wybór stylu wnętrza to także wybór dywanu. Dywan sprawia, że każde pomieszczenie wydaje się cieplejsze. Tzw. ‘goła’ podłoga, daje wrażenie chłodu i nie zapewnia komfortu chodzenia. Warto więc ją przykryć (choćby częściowo) odpowiednim dywanem. Jaki wybrać dywan? Co jest modne?

Po pierwsze, modne są i to bardzo, jednokolorowe długowłose dywany typu shaggy. Idealnie wpasowują się w każde wnętrze urządzone w nowoczesnym lub minimalistycznym stylu. Dywany shaggy ładnie wyglądają położone przy kanapie, obok foteli i ławy. Ponieważ zazwyczaj wykonane są z włókien sztucznych, nie sprawiają zbytnio problemów w pielęgnacji. Warto zauważyć, że w modzie dywanowej obserwuje się też wielki powrót perskich dywanów, które harmonizują z wnętrzami urządzonymi nie tylko w tradycyjnym, orientalnym stylu. Nie każdy oczywiście takie dywany lubi, ale wystarczy popatrzeć na zdjęcia w Internecie, by szybko przekonać się, jak interesująco prezentują się one w loftach, we wnętrzach tradycyjnych ale też nowoczesnych. Świetnie wyglądają na ciemnych, egzotycznych parkietach. Taki dywan na pewno doda niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu, ale uwaga, cena jego na pewno nie należy do niskich!

Dywan_orientalny_recznie_wiązany_Bukhara_witek_pl

 

Często we wnętrzach spotyka się także szorstkie dywany ‚sznurkowe’ (z plecionym runem). Ze względu na łatwość czyszczenia oraz walory użytkowe idealnie sprawdzają się one w takich pomieszczeniach, jak kuchnie, jadalne, pokoje młodzieżowe oraz przedpokoje. Moda dywanowa jest wszechstronna, nie zapomina także o dywanach ze skór. Mamy do wyboru dywany ze skór cielęcych, o naturalnym wybarwieniu brązowym, brązowo-białym, czy też czarno-białym. Pojawiają się także coraz częściej skóry zwierząt egzotycznych, na przykład zebry. Jeśli na takie rozwiązanie się zdecydujemy, dobrze jest wprowadzić do wnętrza także inne elementy wystroju egzotycznego – meble, dodatki, ciekawe rośliny itp.

 

Przy wyborze dywanu, a raczej jego doborze do stylu wnętrza, pamiętajmy, że istotna jest także kolorystyka. Możemy wybrać dywan, który niejako wtopi się we wnętrze, będzie harmonizował z jego kolorami. Możemy jednak zdecydować się również na dywan zupełnie ‘odjazdowy’, który swoimi szalonymi kolorami i wzorami po prostu przykuje uwagę każdego, kto do danego pokoju wejdzie.