Jeszcze stosunkowo niedawno, dywany były wyznacznikiem luksusu, dzisiaj są najszybszym sposobem na zamianę wystroju wnętrza. Przy zakupie dywanu ważne jest, aby odpowiednio dobrać jego wzór, kolor, ale również, a może przede wszystkim, jego wymiary.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jest to, wybiera się zbyt mały dywan, do pomieszczenia, dla którego jest przeznaczony. Jeśli na przykład przeznaczeniem dywanu jest jadalnia, to dywan powinien być na tyle większy od stołu, aby odsuwanie krzeseł nie sprawiało problemów (czyli ok. 50 cm z każdej strony stołu).

O czym jeszcze warto pamiętać? Wybierając chodnik, który chcemy umieścić w przedpokoju trzeba tak dopasować jego szerokość, aby był o mniej więcej 20 cm węższy od korytarza oraz około 50 cm krótszy. Ale ważne jest również to, żeby idąc po chodniku można było po nim stąpać dwoma nogami, w innym razie należy z niego zrezygnować, również z względów bezpieczeństwa.

Kształt, kolor i wzory również mają znaczenie

W wyborze dywanu, nie tylko rozmiar ma znaczenie, ale również wzór i kolor. Zasada jest prosta. Im więcej wzorów i kolorów znajduje się w pomieszczeniu np. na tapecie, zasłonach itp. tym bardziej prosty powinien być dywan. I odwrotnie, wzorzyste dywany doskonale sprawdzą się we wnętrzach jednolitych i prostych w wyrazie.

Decydując się na dywan niekoniecznie musimy decydować się na typowy prostokąt o standardowych rozmiarach. Na rynku jest szereg rozwiązań, które zadowolą i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów (np. owale, koła, kwadraty).

Pamiętajmy też, że kolor dywanu należy dostosować do ogólnie przyjętych zasad łączenia ze sobą kolorów… choć jak mówią niektórzy projektanci, to dywan powinien łączyć wszystkie kolory ze sobą, lub być wyraźnym, kontrastowym elementem (np. czerwony dywan w urządzonej na biało sypialni). Ponadto ciemny dywan, w ciepłych kolorach, nadaje wnętrzu przytulności, a jasny sprawia wrażenie przestrzeni. Jednak ten ostatni nie nadaje się do użytku w miejscach gdzie będzie intensywnie eksploatowany przez dzieci lub zwierzęta.

Warto również przy zakupie dywanu dobrze rozważyć wybór runa – te z wysokim, miękkim sprawdzą się dobrze w sypialni, ale już nie koniecznie w pokoju dzieci czy salonie, gdzie przebywa dużo ludzi. Po pierwsze dywan taki szybciej ulega zniszczeniu, a po drugie jest trudniejszy do utrzymania w czystości.