Wykładziny zapewniają ciepło, tłumią hałasy, wyglądają efektownie a przy tym są niedrogie, dlatego od lat niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Kiedy już dokonamy zakupu wybranej przez siebie wykładziny, trzeba pomyśleć o jej montażu. To zadanie wbrew pozorom nie jest zbyt trudne, warto więc zabrać się do położenia wykładziny w mieszkaniu czy domu samodzielnie. Będziemy dumni z tego, że nam się udało, co więcej zaoszczędzimy co nieco na wynajęciu fachowca do tego przedsięwzięcia.

Co warto wiedzieć o układaniu wykładziny?
Rozróżniamy kilka sposobów montowania wykładzin dywanowych: zwykłe położenie, klejenie, układanie na naciąg (system amerykański) lub przymocowanie za pomocą dwustronnej taśmy. Zanim zabierzemy się do położenia wykładziny dywanowej, musimy odpowiednio przygotować do niej powierzchnię podłogową tak, by była sucha, czysta, płaska i bez żadnych pęknięć. Warto pamiętać o tym, że przed instalacją na podłodze wykładzina powinna być rozłożona w pomieszczeniu przez co najmniej kilka godzin. Kiedy już się wyprostuje, należy dokładnie sprawdzić, gdzie wymaga ona przecięcia. Jeśli mamy zamiar położyć wykładzinę wzorzystą, należy uwzględnić ciągłość zachowania wzorów na łączeniach. Co więcej przy mocowaniu oraz przycinaniu brzegów wykładziny trzeba zwracać uwagę na to, by jej wymiary były nieco większe niż rozmiar pomieszczenia. Po dokładnym przycięciu wykładziny należy ułożyć ją luźno w pomieszczeniu z zakładkami na złączach oraz zachodzeniem na ściany.

Który system montażu wybrać?
Do najbardziej znanych i sprawdzonych sposobów mocowania wykładziny dywanowej należy klejenie na całej powierzchni albo podklejenie na dwustronną taśmę. Metoda pierwsza sprawdza się na podłogach o dużej powierzchni, jeśli zaś układacie wykładzinę w niewielkim pomieszczeniu, to wystarczy podkleić ją dwustronną taśmą. Aby wykładzina ładnie przylegała do podłogi i była odporna na zniszczenia, warto wcześniej oczyścić podłoże i dokładnie wypełnić zauważalne szczeliny. Do mieszkań lub domów wyposażonych w ogrzewanie podłogowe, polecamy zakup wykładziny z jutowym podkładem i staranne przyklejenie jej na całej powierzchni. Dodatkowym zabiegiem, który dociepli podłogę, wyciszy ją oraz zapewni miękkość chodzenia, jest zastosowanie pod wykładzinę pianomatu. Wykładzina dywanowa to niedrogi i uniwersalny sposób na zagospodarowanie powierzchni naszej podłogi. Jeśli będziemy przestrzegać kilku wymienionych wyżej zasad, samodzielnie ułożenie wykładziny w swoim pokoju zajmie nam tylko kilka minut i przyniesie satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.