Wykładziny to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia hotelowych wnętrz. Są tam obecne niemal wszędzie – od pokojów i korytarzy, przez restauracje, a skończywszy na salach konferencyjnych. Zanim podejmiecie decyzję o zakupie wykładzin do swojego hotelu, zapoznajcie się z charakterystyką i przeznaczeniem tego funkcjonalnego okrycia podłogi dla gości. Błędy popełniane podczas zakupy wykładziny niestety z czasem przekładają się na bardzo konkretne koszty.

Cechy szczególne wykładzin hotelowych
Wykładziny hotelowe stanowią połączenie wykładzin domowych z wykładzinami obiektowymi. Są odporne na zaplamienia, ścieranie, uszkodzenia oraz zniekształcenia mechaniczne. Charakteryzuje je wytrzymałość na ruch, a przy tym wysoki komfort użytkowania, bo są wygodne i ciepłe. Dzięki nim można podnieść prestiż obiektów turystycznych oraz wprowadzić do nich domową, przytulną atmosferę. Ze względu na specyfikę pomieszczeń, w których są zakładane, wykładziny hotelowe muszą posiadać odpowiednie testy – np. na trudnopalność i antyelektrostatyczność oraz atesty higieniczne. Warto wiedzieć, że najpopularniejszym surowcem, jaki stosuje się do produkcji wykładzin hotelowych jest polipropylen. Ten surowiec jest na tyle wytrzymały, że idealnie sprawdza się w pomieszczeniach o małym i dużym natężeniu ruchu. Znacznie trwalszym i bardziej komfortowym surowcem jest poliamid, który zwykle stosuje się w hotelach o wyższym standardzie. W obiektach luksusowych najlepiej sprawdzają się wysokiej klasy wykładziny wełniane uszlachetnione dodatkami z poliamidu i nylonu. Dla zwiększenia odporności na zabrudzenia, wykładziny hotelowe często są impregnowane środkami utrzymującymi zanieczyszczenia na powierzchni. Znacząco ułatwia to utrzymanie takich wykładzin w czystości.

Wykładzina hotelowaJak dobrać wykładziny do hotelowych wnętrz?
W obiektach hotelowych należy układać wykładziny specjalnie przeznaczone do tego typu wnętrz – czyli te o gramaturze od 380g/mkw do 2500g/mkw. Im wyższa gramatura (waga użytkowa) wykładziny, tym większa jest gwarancja jej jakości. Do obiektów posiadających standard czterech lub więcej gwiazdek zaleca się np. wykładziny o gramaturze powyżej 1000g/mkw. Producenci i dostawcy oferują dziś szeroką gamę wykładzin dla obiektów hotelowych. Na pewno jest z czego wybierać, trzeba tylko wiedzieć, jaką wykładzinę wybrać do danego typu wnętrza. Ta przeznaczona do pokojów dla gości powinna być miękka i delikatna w dotyku, komfortowa dla stóp a jednocześnie łatwa do utrzymania w czystości. Wykładziny z przeznaczeniem na korytarze użytkowane są w hotelach bardzo często, dlatego powinny być bardzo trwałe, ale i elastyczne. Warto wybrać takie, które skutecznie tłumią kroki zwłaszcza w nocy i są łatwe w czyszczeniu. Jeśli wybieramy wykładzinę do sali konferencyjnej w hotelu, pamiętajmy, że jest to miejsce reprezentacyjne i bardzo narażone na zabrudzenia. Dlatego do pomieszczeń o takim przeznaczeniu warto wybrać wykładzinę hotelową odporną na przetarcia, która wyposażona jest dodatkowo w powłokę ochronną zabezpieczającą przez rozlaną przez gości kawą czy herbatą. Urządzając hotelowe wnętrza , w żadnym wypadku nie można zapomnieć również o innych parametrach gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania wykładzin. Chodzi tutaj o klasyfikację użytkową, klasyfikację w zakresie reakcji na ogień oraz deklarację zgodności CE (zgodności wykładziny z wymaganiami stawianymi przez dyrektywy Unii Europejskiej).